Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register
Enjoy an ad free experience by logging in. Not a member yet? Register.
Results 1 to 5 of 5
 1. #1
  New Coder
  Join Date
  Aug 2008
  Posts
  12
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  100% height of DIVs

  Hello,
  this is the site for wich im talking: http://www.artiyt.com/
  You see the sidebar is not aligned with the footer, I want that the sidebar height to be 100% and aligned with the bottom of the page.
  I hope you can help me doing it, here is the css:
  Code:
  http://www.artiyt.com/templates/ja_purity/css/template.css
  Last edited by Artti; 02-22-2009 at 04:58 PM.

 • #2
  New Coder
  Join Date
  Aug 2008
  Posts
  12
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  can anyone help me please?

 • #3
  Master Coder Excavator's Avatar
  Join Date
  Dec 2006
  Location
  Alaska
  Posts
  9,806
  Thanks
  23
  Thanked 1,847 Times in 1,831 Posts
  Hello Artti,
  You need to have a look at the faux columns method.

  The validator finds some errrors in your code.
  http://validator.w3.org/check?verbos....artiyt.com%2F

  Doesn't quite work in FF3 when it gets wide. Instead of align="left" for your image, you should give it an id and float it.
  Like this -
  CSS:
  Code:
  #photo {
  float: left;
  margin: 0 10px 0 5px;
  }
  markup:
  Code:
  <div class="article-content">
  <p>
  <img src="http://farm4.static.flickr.com/3228/2775584246_755b690fc5.jpg" width="200" height="262" alt="description here" id="photo"> <strong>Syri i 
  Kaltėr</strong> ėshtė njė vėnd turistik shumė i bukur qė ndodhet pranė rrugės midis Sarandės dhe Gjirokastrės. Ėshtė njė pikė shumė piktoreske ku nga njė burim i kaltėr me 
  origjinė karstike nga Mali i Gjerė del njė ujė i kristaltė. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyrėn e kaltėr nėn rrezet e djellit. Esht? burimi m? i madh dhe m? interesant nd?r 18 
  burimet q? shp?rthejn? rr?z? malit t? gjer?. Esht? shpallur monument natyre. Forma e tij ?sht? ovale e ngjashme me form?n e nj? syri, shp?rthen nga toka i err?t n? mes dhe i 
  kalt?r anash. Thell?sia e tij ?sht? tep?r e madhe arrin drei n? 45 m thell?si. Ndodhet p?rball? fshatit Krongj, 45 m n?n nivelin e lugin?s s? Drinos dhe ?sht? shkarkim kryesor i malit t? gjer?. Esht? burim me uj?ra t? fresk?ta dhe t? ?mbla i rrethuar me bim?si t? dendur dhe me gjelb?rim t? p?rhersh?m.</p> <p>Burimi i lumit tė Bistricės, qė pėrshkon njė 
  pjesė tė jugut tė Shqipėrisė, i shėmbėllen vėrtet njė syri tė madh rrumbullak me diametėr afro dhjetė metra. Bebja e syrit, njė gropė e thellė pus, nga ku uji ngjitet lart si nė 
  njė kazan qė sapo ka filluar tė vlojė ka njė ngjyrė blu nė tė zezė. Ajo vjen e rrethohet pastaj nga pjesa e kaltėrt e syrit qė bėhet e tillė ngaqė thellėsia e burimit aty ėshtė mė 
  e pakėt. Sipas legjendės nė ato zona sundonte njė dragua qė rrėmbente vajzat, ndalte ujin dhe ua kishte bėrė tejet tė vėshtirė jetėn banorėve. Derisa mė nė fund e vranė 
  dhe, kur e vranė, nga syri i dragoit buroi ky ujė i kulluar qė vazhdon tė rrjedhė teposhtė nė formėn e lumit tė Bistricės duke ushqyer atypari njė bimėsi tė rrallė pėr nga 
  dendėsia e forca dhe duke dhėnė mė tej dritėn qė ndriēon qytetet dhe fshatrat e Jugut. Njė dragua qė ndal ujin dhe rrėmben vajzat ėshtė i urryer, kurse fakti qė syri i kėtij 
  dragoi tė vrarė shndėrrohet nė burim jete sikur tė ēorienton emocionalisht duke shkrirė nė njė tė vetme tė mirėn dhe tė keqen. Megjithatė, kuptimi i kėsaj legjende, si i shumė 
  tė tjerave tė ngjashme me dragua, ėshtė i qartė. Ajo simbolizon pėrpjekjen e njeriut pėr tė mposhtur tė keqen, apo forcat e verbėra tė natyrės dhe pėr t’i hapur rrugėn jetės; 
  por edhe varėsinė e tij prej natyrės. Ne nisi parendo vincitor (nuk mund ta nėnshtrosh veēse duke iu nėnshtruar) thotė Bekoni pėr natyrėn.
  </p>
  </div>
  Validate often DURING development - Use it like a splelchecker | Debug during Development |Write it for FireFox, ignore IE
  Use the right DocType | Validate your markup | Validate your CSS | Why validating is good | Why tables are bad

 • #4
  New Coder
  Join Date
  Aug 2008
  Posts
  12
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  I tried but it doesnt work

 • #5
  Master Coder Excavator's Avatar
  Join Date
  Dec 2006
  Location
  Alaska
  Posts
  9,806
  Thanks
  23
  Thanked 1,847 Times in 1,831 Posts
  You need to have a look at the faux columns method.
  Did you look at that? I can't find that you put a background image anywhere in the website you linked to.
  Validate often DURING development - Use it like a splelchecker | Debug during Development |Write it for FireFox, ignore IE
  Use the right DocType | Validate your markup | Validate your CSS | Why validating is good | Why tables are bad


 •  

  Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •